Historia puławskiej piłki ręcznej do 2003 r.

Tekst powstał na podstawie wydawnictwa:
"80 lat KS "WISŁA" Puławy" pod redakcją Andrzeja Burka

We wrześniu 1975 roku decyzją Zarządu Klubu powołano sekcję piłki ręcznej. Pierwszym kierownikiem sekcji został Marian Kostyra, a trenerem - Wojciech Pastuszko.

Przez dwa lata zespół piłki ręcznej walczył o awans do klasy międzywojewódzkiej. Wreszcie w 1978 roku uzyskano upragniony awans – trenerem drużyny był Karol Wiśniewski,  trenerem juniorów  - Wojciech Pastuszko,  juniorów młodszych  - Marian Kostyra. Kierownikiem sekcji był Jerzy Nogalski.

W 1982 roku podczas IX Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży zawodnicy naszego Klubu J.   Radziński,  A. Choroś,  S. Strumnik,  P. Prószyński, H. Koszyk,  ,   M. Kabat,  W. Słowik, M. Zdunkiewicz, M. Brzozowski,  K. Nawrotek, J. Taracha,    J. Dębski zdobyli srebrny medal  - pierwszy w historii naszego Klubu i województwa lubelskiego. Trenerem zespołu był Jerzy Witaszek,  a Kierownikiem sekcji  Wiesław Chołuj.

Dyskontując  to  osiągnięcie  warto   prześle­dzić drogę do niego prowadzącą.

Jej początek przypada na rok 1978, kiedy to do Puław zjechał młody absolwent gdańskiej  Akademii Wychowania Fizycznego — Jerzy Witaszek, legitymujący się drugim stopniem specjalności właśnie w piłce ręcznej. Podjął pracę w szkole podstawowej nr 5, gdzie spoś­ród uczniów 7 klasy zorganizował grupę mło­dzików, chcących grać w piłkę ręczną.  Waldemar Ostrowski – 60 lat KS ”Wisła” Puławy .

Należy tu dodać, że J. Witaszek objął szkoleniem  chłopców urodzonych w latach : 1964, 1965,1966, 1967,1968 - pięć grup szkoleniowych,  które to  zapoczątkowały  solidne podwaliny dla późniejszych sukcesów piłki ręcznej w Puławach.

Zobacz więcej..

1982 OSM Srebro

1984 r. Mistrzostwa Polski Juniorów  -  miejsce V

1984 Vmiejsce MPJ

Trener - J.Witaszek, A. Choroś, J. Radziński, J. Taracha, W. Słowik,  H. Koszyk, M.Kabat, kierownik drużyny- M. Capała, M. Brzozowski,  J. Dębski, M. Zdunkiewicz, K. Nawrotek.

1985 MPJ złoto

Wicemistrz Polski Juniorów

1986 r.

1986 MPJ Srebro